مجهز‌ترین بیمارستان سوانح و سوختگی خاورمیانه در شیراز افتتاح شد

طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بهره‌برداری از بزرگ‌ترین بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی کشور که به نام امیرالمومنین (ع) مزین شده است، آغاز شد.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعدازظهر سه‌شنبه ۲۷ بهمن پیش از شرکت در مراسم افتتاح بیمارستان امیرالمومنین در شهر صدرا، بر سر مزار بانوی نیکوکار؛ «نزاکت امتیاز»، یکی از نیکوکاران مشارکت کننده در ساخت این بیمارستان حضور یافت و در آئین گشایش این بیمارستان، بانو «امتیاز» را یک قهرمان ملی خطاب کرد و گفت: چراغی که آن مرحوم روشن کرد، در تاریخ شیراز روشن و ماندگار است.

هاشمی سخت‌ترین بیماران را بیماران سوختگی برشمرد و افزود: سخت‌ترین کاری که پزشک و پرستار انجام می‌دهند، برای بیماران مبتلا به سوختگی است.

وی دلیل این برنامه‌ها را پرکاری دکتر ایمانیه و همکارانش عنوان کرد که در نقاط مختلف استان، مراکزی به بهره‌برداری می‌رسند.

افشانی: سرمایه‌گذاری در شیراز، سرمایه گذاری برای جنوب کشور است

استاندار فارس نیز در این آیین، گفت: سرمایه گذاری در شیراز، سرمایه گذاری برای جنوب کشور است، چرا که تمامی مناطق جنوب کشور، نیازمند خدمات هستند.

سید محمدعلی افشانی با اشاره به تلاش‌های بسیاری که برای اتمام این پروژه صورت گرفت، از همه دست اندرکاران و به ویژه نیکوکار پروژه، یاد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از نیت نیک «بانو» امتیاز «که امروز، با بهره‌برداری از این بیمارستان تحقق یافت، تقدیر کرد.

دکتر محمدهادی ایمانیه، این پروژه باعظمت را بهترین پروژه سوانح سوختگی و ترمیمی در کشور خواند.

در این برنامه، لوح تقدیری با حضور وزیر بهداشت، استاندار فارس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به خانواده» امتیاز «اهدا شد.

بزرگ‌ترین و مجهز‌ترین مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی کشور به نام مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی حضرت امیرالمومنین (ع) شیراز با ۱۳۰تخت، مساحت ۶۰هزار مترمربع و زیربنای ۳۰هزار مترمربع افتتاح شد.

این مرکز آموزشی درمانی، با همکاری نیکوکار عرصه سلامت، بانو» نزاکت امتیاز «به نیابت از پدر مرحومش» علی‌محمد امتیاز «، به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش ایسنا، مزار بانو» امتیاز «در ورودی این بیمارستان، قرار دارد و ۲ مجسمه نیز به یاد این بانوی بزرگوار و پدرش، در لابی ورودی بیمارستان، نصب شده است.

تا کنون مبلغی به ارزش ۷۰ میلیارد تومان هزینه صرف ساخت این مرکز آموزشی درمانی شده است که حدود نیمی از آن را نیکوکار این پروژه اهدا کرده است.

بخش‌های درمانی این مرکز که از مجهز‌ترین مراکز سوختگی و ترمیمی در خاورمیانه است، شامل هشت بخش اتفاقات، پلاستیک، آی سی یو سوختگی، درمانگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی، بخش بستری عفونی (زنان و مردان)، بخش بستری کودکان، بخش بستری گرافت، بخش بستری غیرعفونی است.

قسمت‌های پاراکلینیک، فیزیوتراپی، رادیولوژی (سونو و ماموگرافی) مدارک پزشکی، هیدروتراپی، بانک پوست، واحدهای CSSD و لاندری، واحدهای اداری و آموزشی و تربیت بدنی هم شامل سالن ایروبیک و سالن ورزشی در این بیمارستان، تعبیه شده است.

کلنگ ساخت این بیمارستان سال ۸۲ به زمین خورد اما عملیات احداث آن سال ۸۴ به‌صورت رسمی آغاز شده است.

در ساخت این بیمارستان، استانداردهای روز، مانند ایجاد راهروهای مشاهده اختصاصی برای همراهان بیمار برای کنترل عفونت، به کارگیری سیستم کنترل هوشمند روشنایی برای کنترل عفونت، ایجاد توالت‌های بدون پایه برای کنترل عفونت، استفاده از سرامیک‌های آنتی باکتریال، نصب شیرهای چشمی (اپتیک)، ایجاد سیستم فاضلاب جدید و استفاده از پساب تصفیه شده آن برای فضای سبز، استفاده از سیستم جدید فاضلاب و تغییر لوله‌ها از گالوانیزه به پنج لایه در راستای افزایش عمر لوله‌ها، ایجاد رختکن مرکزی، ایجاد آسانسورهای استریل برای انتقال بیماران، ایجاد آسانسورهای استریل برای انتقال ملزومات از اتاق عمل به بخش‌ها و ایجاد اتاق عمل‌های تفکیکی سوختگی و پلاستیک، در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، بیمارستان سوانح و سوختگی امیرالمومنین (ع) مجهز به بانک پوست است و ایجاد مرکز تحقیقات پوست، از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.